Ishulli i Pag

Ishulli i Pag dhe qyteti me të njëjtin emër janë më të njohurit për dantellën e tyre unike, qengjin e shijshëm, djathin Pag dhe kripën, por edhe për sipërfaqen shkëmbore enigmatike që i ngjan Hënës. Qyteti i Pag është i pasur me monumente kulturore dhe historike, kulturë unike dhe plazhe të bukura.

Ndodhet midis Kanalit Velebit dhe Kvarnerić, midis ishujve Rab, Olib dhe Vir dhe afër kontinentit. Me një sipërfaqe prej gati 300 km. sheshi është një nga ishujt më të mëdhenj në Adriatik.

Një tipar i veçantë i Pag janë burimet e shumta të ujit të pijshëm dhe burimet e shumta në det. Uji në ishull vjen nga poshtë detit nga shpatet e Velebit.

Banorët e ishullit janë më së shumti të angazhuar në vreshtari, kultivim ulliri, pemëtarie, peshkim, mbarështim delesh, bujqësi dhe prodhim kripe. Dihet që punimet e kripës Pag janë të vjetra sa Pag.

Theks i veçantë duhet të vendoset në vlerën unike të dantellës Pag, e cila është një markë tregtare dhe një veçori e veçantë e ishullit të Pag. Dikur një mesjetar, dhe sot qendra turistike dhe administrative e ishullit, Pag krenohet me shumë objekte dhe gjirin e famshëm të Pag, i cili shtrihet për gjatësi 23 km.

Pag ka bollëk në plazhe me rërë, guralecë dhe shkëmborë.

Gjatë Pag Carnival në dimër, karnaval veror dhe gjatë sezonit zhvillohet një program i pasur kulturor, argëtues dhe artistik. Pag gjithashtu ofron një ofertë të jashtëzakonshme gastronomike. Kuzhina e ishullit të Pag, si një pjesë e njohur e kuzhinës mesdhetare do t’ju ofrojë kënaqësi të vërtetë gastronomike. Nga menyja e restoranteve tona, djathi dhe delja e deleve të klasit të parë dallohen. Një gotë verë e bërë me shtëpi me këto delikatesa do ta bëjë kënaqësinë tuaj të plotë.

Qëndrimi në Pag nuk duhet të kufizohet vetëm në ecjen përgjatë ujërave të detit dhe të dilni në shumë restorante dhe kafene, dhe të shijoni plazhet dhe diellin, por ekziston gjithashtu një natyrë dhe det i veçantë i paprekur që ofron shumë momente interesante, si dhe sporte të ndryshme:

Iklizëm – Ishulli i Pag u ofron miqve të tij mbi 100 km. shtigje të gjata të biçikletave. Shumë entuziastë të çiklizmit do të kënaqen nga bukuria dhe larmia e peizazhit të ishullit.

Ekskursione – Falë vendndodhjes dhe afërsisë së parqeve më të bukura kombëtare kroate nga ishulli, ekskursione të shumta janë organizuar në parqet kombëtare dhe ishujt fqinj: Parku Kombëtar i Plitvice Lakes, Parku Kombëtar i Ujëvarave të Krka, Parku Kombëtar Kornati dhe ishujt e bukur Rab, Lošinj dhe Susak.

Zhytja – Nëse jeni adhurues i thellësive të detit, mos u kënaqni me pamjen e amforave nga një anije tregtare e fundosur romake nga shekulli I i vendosur në Kanalin e Velebit, afër portit të trageteve Žigljen, në një thellësi prej rreth 30 m. në disa pjesë, në baltë, unë mund të shoh disa detaje të qytetit të fundosur.

Ngjitje malore
– Dashamirët e shëtitjes dhe alpinizmit do të vijnë në vëmendje nëse shkojnë në majë të Sv. Vida. Më pëlqen të ngjitem në pjesën e pjerrët të Sv.Vid dhe shkëmbinjtë mbi plazhin Ručica në anën veriperëndimore të Pag Bay. Gorostas dhe malet gjigande – Velebit nga Pag duken veçanërisht joshëse dhe me siguri do të dëshironi të shkoni atje. Nuk duhet të harroni se Velebit është një nga malet më të bukura në botë. Velebit thjesht duhet të zbulohet. Dhe nëse nuk jeni në humor për përpjekje kaq të mëdha, ju rekomandojmë që të bëni pak shëtitje nëpër ishull dhe me siguri do të shijoni pamjet e bukura.

Sportet ujore dhe sportet e plazhit – Nëse jeni adhurues i pushimeve aktive, ishulli i Pag ofron një larmi opsionesh – ski jet, ski uji, surfing me erë, volejboll plazhi, fusha tenisi nga plazhi……